Szent Év: A remény zarándokai
Írások, elmélkedések, programok gyűjteménye a Szent év során.
A jubileumi logó üzenete
A logón négy stilizált, az egész emberiséget jelképező figura látható a Föld mind a négy égtájáról. Az elülső alak a keresztbe kapaszkodva tartja magát, a figurák meg átölelik egymást, hogy jelezzék azt a szolidaritást és testvériséget, amelynek minden népet egyesítenie kell.
A kereszt a hit jele, ami vitorlaként magasodik az alakok fölé, akik ebbe kapaszkodva haladnak az alattuk elterülő hullámok felett. A hullámok jelképezik, hogy az élet zarándoklata nem mindig megy zökkenőmentesen nyugodt vizeken. A mindennapi élet körülményei és a nagyvilág eseményei gyakran nagyobb reményt kívánnak. Éppen ezért különös figyelmet kell fordítani a kereszt alsó részére, amelyet megnyújtott alsó szára a hullámokba nyúlik és horgony alakot formál.
A horgony jól ismert a remény szimbólumaként. A tengerészeti szakzsargonban a „remény horgonya” a tartalék horgonyra utal, amelyet a vészhelyzeti manőverekben részt vevő hajók használnak a hajó stabilizálására viharok alatt.
Érdemes megjegyezni, hogy a kép a zarándok útját nem egyéni vállalkozásként, hanem inkább közösségiként szemlélteti, amelyet a kereszthez egyre közelebb vezető dinamizmus jellemez. A logó keresztje korántsem statikus, hanem dinamikus az is. Lehajol az emberiség felé, nem hagyja magára az embereket, hanem feléjük nyújtja jelenlétének bizonyosságát és a remény biztonságát.
A logó alján a 2025-ös jubileumi év mottója: Peregrinantes in Spem (A remény zarándokai), zöld betűkkel ábrázolva.
Forrás: https://www.iubilaeum2025.va/en/giubileo-2025/logo.html
A SZENTÉVI BÚCSÚ FELTÉTELEI
A Szentatya rendelkezésének megfelelően a szentévi teljes búcsú elnyerésének feltételei az alábbiak:
- Megfelelő ideig szentségimádás és elmélkedés, melyet Miatyánkkal és hitvallással fejeznek be, továbbá valamilyen imádság vagy fohász a Szűzanyához.
A búcsú elnyerésének helye:
- minden székesegyház és társszékesegyház, vagyis az Esztergomi bazilika és a Szent István-bazilika
- minden kisebb bazilika (basilica minor), így a Máriaremetei kegytemplom
- továbbá főpásztori kijelölés alapján a Mátyás-templom, a Pesti Ferences Templom, valamint a Péliföldszentkereszti Kegytemplom.
A búcsú elnyerésének időszaka:
A jubileumi szentév 2024. december 24-én kezdődik Rómában (ettől kezdve elnyerhető a búcsú), megnyitására főegyházmegyénkben 2024. december 29-én vasárnap a Budapesti Szent István-bazilikában került sor a délelőtt 10 órai szentmise keretében. A szentév egyházmegyéinkben 2025. december 28-án zárul, Rómában pedig 2026. január 6-án. (Búcsú elnyerése egyházmegyénkben 2025. december 28-val zárul.)
Videók
Erdő Péter bíboros, prímás december 29-én a Szent István-bazilikában megnyitotta a 2025-re meghirdetett jubileumi szentévet Főegyházmegyénk számára.
Csaba testvér elmélkedése Déván – 2024. december 25.
(Magnificat.ro, Böjte Csaba OFM)
Írások
A Szent Kapuról
(Magyar Kurir, 2024.12.25.)
Ferenc pápa szenteste megnyitotta a Szent Péter-bazilika szent kapuját, mellyel kezdetét vette a 2025-ös jubileumi év.
- Minek a jelképe a Szent Kapu?
- Ki készítette és mit ábrázol?
- Mely években volt korábban nyitva?
Erdő Péter bíboros megnyitotta a szentévet
(Magyar Kurir, 2024.12.29.)
A Jó az Úrban bizakodni… kezdetű taizéi ének után Erdő Péter bíboros, prímás a bazilika Szent Jobb-oltáránál mondott külön-külön dicsőítő áldást az Atyának, a Fiúnak és a Szentléleknek, s a hívek válaszoltak: „Áldott legyen az Úr, a mi reménységünk!”
Ezt követően a bíboros megnyitotta a „reménnyel és kegyelemmel teli” szentévet az Esztergom-Budapesti Főegyházmegye számára. Majd evangéliumot olvastak fel Szent János könyvéből (Jn 14,1–7), a szentírási szakaszt idézve Jézus szavai hangzottak el: „Ne nyugtalankodjék a szívetek, …én vagyok az út, az igazság és az élet.”